Aktuāli
Par studiju
Nodarbību saraksts
Galerija
Video
Publikācijas
Prese
Piedāvājums
Sadarbības partneri
Kontakti
Par studiju
Netradicionālo deju studijas „Arabeska” vēsture

Netradicionālo deju studija “Arabeska” savu darbību ir uzsākusi 2001. gadā Liepājas Universitātē, bet kā studija nodibināta gadu vēlāk.

Līdz ar Padomju Savienības sabrukumu, mūsu dzīvē ielauzās jaunas kultūras elementi. Pirmais austrumu deju prieksnesumu koncerts Liepājā un, kā 2000.gada 13. jūlijā rakstīja laikraksts ”Kurzemes Vārds”, visā Baltijā, noticisi 2000.gada jūlijā, kad Liepājā pilsētas svētkos viesojās dejotāji no sadraudzības pilsētas Darmštates - Amūna Colleena un Arams el Sharks, kuri pēc koncerta nākamā dienā sniedza meistarklasi atsevišķiem interesentiem, kura piedalijās arī studijas „Arabeska” vadītāja.

Viesojoties pirmajiem ārvalstu eksotisko deju pasniedzējiem Latvijā, 2000.gadā tika organizēti pirmie deju kursi (Rīgas Eksotisko deju centrā „Alegrija”) indiešu klasiskajā dejā, austrumu dejās, spāņu flamenko dejās, kurus sākotnēji intensīvi apmeklēja tagadējās studijas „Arabeska” vadītāja Zita Valka.

Drīz Latvijā tika atvērtas pirmās eksotisko deju skolas, studijas, pulciņi. Viena no pirmajām šāda tipa deju studijām Latvijā ir arī „Arabeska”, kas savu darbību ir uzsākusi Liepājas Pedagoģijas Akadēmijas (tagad Liepājas Universitātes) paspārnē, kur dejas tika piedāvātas kā sporta nodarbību alternatīva augstskolas studentēm un darbiniecēm.

Drīz vien deju studijas pasniedzējas pedagoģiskie noverojumi neapstrīdami apstiprinaja austrumu dejas alternatīvu sportam un aerobikai. Studentēm un interesentēm, kas nodarbojās ar austrumu deju un jogas deju, ar indiešu klasiskas dejas elementiem, ne tikai uzlabojās stāja un veselība, bet uzlabojās arī radošais potenciāls. Radās, sievietēm tik nepieciešamā, prieka un laimes izjūta deju apguves procesā.

Kā apstiprinājums iepriekš minetajam - LiepU lektores, deju studijas „Arabeska” vadītājas pētijums - 2005.gadā aizstāvētais maģistra darbs par Pieaugušo psihofiziskās veselības nostiprināšanu ar austrumu ķermeņa kultūras elementiem.

Skatīt Z.Valkas publikācijas:
Austrumu deja kā fitnesa programma augstskolu studentēm, tās atveseļojošie efekti
Kad deja ir pašizaugsmes ceļš

Vēlāk, pilnveidojoties radošajiem procesiem dejā un apgūstot šos jaunos deju stilus, radās iespēja tos demonstrēt plašākai auditorijai, rīkojot priekšnesumus un koncertus Liepajā un citās Latvijas pilsetās.

Pirmā koncertējošā LPA studentu deju grupa savu darbību uzsāka 2002.gadā, priecējot skatītājus ar savām dejām pilsētā un visā Kurzemes novadā.

Pirmā koncertejošā deju grupa (2002.gads) Uzstāšanās LPA studentu padomes pasākumā (2002.gads)

Pirmais – toreiz vēl netradicionālo deju studijas gada atskaites koncerts notika 2003.gadā LPA Baseina ielas filiāles deju zālē, kur tika demonstrētas ne tikai austrumu dejas, bet arī flamenko un indiešu deju elementi.

Netradicionālo deju studijas 2 gadu atskaites koncerts notika 2004.gadā LPA Baseina ielas filiāles deju zālē, kur tika demonstrētas ne tikai austrumu dejas, bet arī flamenko un indiešu deju elementi, kā arī kustību improvizācijas performance.

Trīs gadu atskaites koncerts notika 2005.gadā Liepājas Pedagoģijas Akadēmijas aktu zālē, kas pulcēja ievērojami vairāk skatītāju no augstskolas un visas Liepājas pilsētas. Netradicionālo deju studijai tiek pie nosaukuma „Arabeska”. Deju koncerts tiek papildinats ar vokālo izpildijumu.

Četru gadu atskaites jeb vārda došanas koncerts notika 2006. gadā Liepājas Pedagoģijas Akadēmijas aktu zālē, kas pulcēja pilnu zāli skatītāju no augstskolas un visas Liepājas pilsetas. Netradicionālo deju studija iegūst nosaukumu „Arabeska”. Koncerts tika bagātināts ne tikai ar klasiskajiem, bet arī ar show bellydance un flamenko deju stiliem, kā arī parādās tematiski deju cikli. Koncertā piedalijās viesi no citas deju studijas.

Piecu gadu jubilejas koncerts notika 2007.gadā Liepājas Pedagoģijas Akadēmijas aktu zālē, kas pulcēja pilnu zāli skatītāju (vairāk kā 200 cilvēku) no augstskolas un visas Liepājas pilsētas. Koncertā tika pārstāvēti ievērojami vairāk deju stilu.

Liepājas TV Dzintare reportāža par Netradicionālo deju studijas "Arabeska" 5 gadu jubilejas koncertu:

Sešu gadu atskaites koncerts „Svešzemju ziedlapiņas” notika 2008.gadā Liepājas Universitātes aktu zālē, kas pulcēja pilnu zāli skatītāju (vairāk kā 200 cilvēku) no augstskolas un visas Liepājas pilsētas. Koncerts tiek papildinats ne tikai ar vokālu, bet arī ar tematisku dzeju. Koncertā piedalijās viesi no citas deju grupas.

Septiņu gadu atskaites koncerts „Svešzemju ziedlapiņas” notika 2009.gadā Liepājas Universitātes aktu zālē, kas pulcēja pilnu zāli skatītāju (vairāk kā 200 cilvēku) no augstskolas un visas Liepājas pilsētas. Koncertā izskanēja arī vokals un akustiskā mūzika.

2009.gada 11.jūlijā Deju studija „Arabeska” sadarbībā ar biedrību "Sabiedrības attīstības centrs" un Liepājas Baleta un deju studiju veiksmīgi realizēja projektu 1.eksotisko deju festivālu "Pāri jūrām - Liepājā". Projektu finansiāli atbalstija Liepājas Kultūras pārvalde un sponsori.

Festivāls pulcēja Baltijas dažādu pilsētu eksotisko deju (austrumu deju, spāņu flamenko deju, indiešu deju, čigānu deju, Latīņamerikas deju) izpildītājus, kuri apguva un iedzīvināja dažādu pasaules tautu kultūras mantojuma daļu - deju un tās stilu daudzveidību.

Festivāla laikā notika divi koncerti un trīs augstvērtīgas deju meistarklases, kuras vadīja starptautiski pazīstamas un pieredzējušas dejotājas un skolotājas - eksotiskā Amūna Kollīna (DĀR, Vācija), populārā Pille Roosi (Igaunija). Leģendārā Vija Vētra (ASV,Latvija) slimības dēļ diemžēl ierasties nevarēja un meistarklasi indiešu klasiskajā dejā vadija profesionāla dejotāja, pasniedzēja Larisa Jaņina - Podskočija(Latvija). Festivāla dalībniekiem bija iespēja izmēģināt arī deju soļus latīņamerikas ritmos.

Festivālam bija ļoti liela atsaucība gan no dalībnieku, gan no skatītāju puses.

Festivāla priekšnesumi un meistarklases iepazīstināja Liepājas skatītājus ar dažādu pasaules tautu deju mākslu, uzsverot folkloras dzīvot un mainīties spēju modernajā pasaulē. Festivāla koncerti un meistarklases bija pieejamas jebkuram interesentam.

Eksotiskais deju festivāls massu mēdijos:
http://society.lv/projekti/
http://www.jauns.lv/bildes/?album=1&gallery=6

Astoņu gadu atskaites koncerts „Mīlestības bezgalība” notika 2010.gadā Liepājas Universitātes aktu zālē, kas pulcēja pilnu zāli skatītāju (vairāk kā 200 cilvēku) no augstskolas un visas Liepājas pilsētas. Koncertā izskanēja arī tematisks vokals, proza, dzeja un akustiskā mūzika.

2011.gada netradicionālo deju studijas „Arabeska” atskaites koncerts netika rīkots dažādu materiālu resursu dēļ, taču studijas dalībnieces un vadītāja Z.Valka ar panākumiem piedalijušās dažādos koncertos (Rundālē,Kurzemes reģiona pilsetās), festivālos, konkursos un priekšnesumu demonstrējumos Latvijā un Lietuvā gan ar solo dejotājām, gan dejotāju grupām.

Vokālo izpildītāju un dejotāju festivālā Klaipēdā Baltijas oriental festivālā „Piramīda 2011”

Starptautiskās dejas dienas koncertā Latviešu Biedrības Namā

Studijas dalībniecei L.Suhānovai 2.vieta starptautiskajā konkursā ”Oriental Princess 2011” Z.Valkai 1.vieta starptautiskajā konkursā ”Pure Flamenco 2001”

Studijas „Arabeska” koncerts Rundāles pils parka estrādē

2012.gada 1.decembrī studija plāno 10 gadu atskaites koncertu „Arabeskas” skaistākās dejas - ar citu mākslas žandru izpildītāju piedalīšanos, kā arī viesu - Latvijā atzītu etnisko deju dejotāju piedalīšanos.

© 2010-2011 by Liāna